Вчора відбувся важливий захід "Відкрита Верховна Рада: до міжнародних стандартів в умовах війни". Народні депутати, представники дипломатичних установ, журналісти, громадськість, представники громадських організацій та медіа зібралися разом, щоб обговорити нагальну тему відкритості парламенту та його комітетів.

"Ми продовжуємо працювати над тим, щоб Верховна Рада та її комітети стали більш відкритими та підзвітними для суспільства", - зазначає Ярослав Юрчишин,  Голова Комітету з питань свободи слова. – "Наш законопроєкт №11321, який це передбачає, вже пройшов перше читання, і ми активно готуємося до другого, паралельно консультуючись з юристами".

Нагадаємо суть законопроєкту № 11321:     

  • Обов'язкове завчасне оприлюднення порядків денних через офіційні канали комунікації.             
  • Забезпечення доступу до засідань Ради: онлайн-трансляції або публікація записів засідань впродовж 24 годин після їх проведення.                    
  • Допуск представників громадськості та журналістів до засідань комітетів як фізично, так і онлайн. Виняток становитимуть лише засідання, присвячені питанням державної таємниці.

Більш відкритої роботи парламенту вимагають не лише журналісти та громадськість, а й європейські партнери України.

"Я щиро прагну, щоб парламент був партнером, а не опонентом для громадянського суспільства", - підкреслює Ярослав Юрчишин. 

Євген Брагар, народний депутат України та заступник Голови Комітету з питань свободи слова, наголосив на важливості заходу в контексті євроінтеграційних процесів:

"Рада має бути відкрита до медіа. Наше завдання — знайти збалансоване рішення, яке забезпечить євроінтеграційний рух та відкритість Ради, враховуючи при цьому безпекові норми, зумовлені воєнним станом".

Олександр Корнієнко, заступник Голови Верховної Ради України, зазначив, що за останні 1000 днів сприйняття поняття безпеки зазнало змін. Він підтримав ідею допуску журналістів до кулуарів парламенту та необхідність врахування досвіду провідних парламентів країн Європи.

Олександр Піскун, керівник програм розвитку демократії та врядування Офісу Демократії та Врядування Місії USAID в Україні, підкреслив, що "відкритість і прозорість парламенту — це одна з рис, притаманних демократичній країні. Жоден парламент не стикався з війною в 21 столітті, тому ми можемо стати взірцем як дотримуватись свободи слова в умовах воєнного стану".

До обговорень також долучилися народні депутати Анастасія Радіна, Іванна Климпуш-Цинцадзе та Володимир В'ятрович.

Севіль Мусаєва, головна редакторка онлайн-видання "Українська правда", зазначила, що, незважаючи на рішення про допуск журналістів до Верховної Ради, цей допуск залишається обмеженим. Вона наголосила на необхідності доступу журналістів до кулуарів та відкритих засідань комітетів.

Наталія Лігачова, шеф-редакторка інтернет-видання "Детектор медіа", підкреслила, що через обмеження страждає аналітична журналістика, а падіння довіри до парламенту негативно впливає на довіру до всіх гілок влади. 

Оксана Романюк, директорка Інституту масової інформації (ІМІ), зазначила, що Верховна Рада серйозно ризикує втратити довіру суспільства. Вона наголосила на важливості прямих трансляцій засідань та запропонувала парламенту взяти приклад відкритості з місцевих рад. 

“ВРУ серйозно ризикує втратити довіру суспільства. За статистикою, недовіра до парламенту складає 78,5%. Немає трансляцій, стенограм,порядок денний не публікується вчасно, фактично громадяни не знають, які рішення приймаються. Закритість також сприяє дезінформації: дуже багато маніпуляцій та фейків. Це стало можливим, бо немає прозорості.Окрім цього, існують міжнародні стандарти відкритості, які існують і під час війни. Навіть під час воєнного стану парламент має бути відкритий для громадян”. 

“Відкритість –  це не забаганка журналістів, а запорука довіри. Давайте захищати демократію і відкривати парламент”, – підсумувала Оксана Романюк.


Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова переконаний, що відкритість парламенту — це запорука довіри суспільства та важливий крок на шляху до зміцнення демократії в Україні.

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Новини”

06 січня 2025 17:45
31 грудня 2024 09:15
19 грудня 2024 19:30
19 грудня 2024 09:26
18 грудня 2024 14:22
16 грудня 2024 13:13
13 грудня 2024 16:52
12 грудня 2024 12:21
11 грудня 2024 09:58
10 грудня 2024 15:02