Комітет з питань свободи слова стежить за ситуацією, що склалася довкола видання "Слідство.Інфо" та співробітника ДБР Олександра Говорущака

10 грудня 2024, 15:02

 

 Видання повідомило, що співробітник ДБР подав проти них судовий позов про захист честі, гідності та ділової репутації. На сайті медіа йдеться про те, що Говорущак подав до суду на редакцію та журналістку Яну Корнійчук.

ДБРівець просить, щоб “Слідство.Інфо” спростувало та видалило всю опубліковану інформацію, пов’язану з ним та його рідними. Також він вимагає по 40 тисяч гривень моральної шкоди від редакції та журналістки Яни Корнійчук.

Зазначимо, що 10 жовтня 2024 року “Слідство.Інфо” випустило матеріал “Нарозслідував: посадовець ДБР та його рідні купили нерухомості на 35 мільйонів”, у якому журналісти вказують, що Говорущак та його родина могли придбати майно, сумарна вартість якого сягає 35 мільйонів гривень.

Комітет з питань свободи слова стежить за цією ситуацією. На думку голови комітету Ярослава Юрчишина, в цьому випадку вбачаються ознаки застосування SLAPP.

SLAPP (Strategic Litigation Against Public Participation) – це судові позови, ініційовані з формальних чи надуманих підстав з метою тиску на людей чи організації, що висловлюють свої погляди чи беруть активну участь у громадському житті. Це механізм, спрямований на обмеження свободи вираження думки та громадської активності.

У 2024 році були ухвалені європейські стандарти для захисту від SLAPP:

•⁠  ⁠Рекомендації Ради Європи CM/Rec(2024)2 щодо протидії використанню стратегічних позовів проти участі громадськості (SLAPPs);

•⁠  ⁠Директива ЄС (ЄС) 2024/1069 про захист осіб, які беруть участь у громадській діяльності, від очевидно безпідставних позовів або зловживань судовими процесами.

В Україні поки таких норм немає, але вони могли б стати дієвим інструментом для захисту свободи слова.

На думку Ярослава Юрчишина, нам як країні варто вдосконалювати законодавство у напрямку запобігання SLAPP відповідно до міжнародних стандартів.