Протокол № 74 від 20.09.2017

Комітет
21 вересня 2017, 10:29

 

Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики

 

 

 

                                                                                                74

 

                                                                                           20        вересня           17    

 

                                                            вул. М.Грушевського 26/1, 12-й поверх

 

                                                         

                                                                         о 14 год. 30 хв.

 

 

                                                              

          Головує:   Голова Комітету СЮМАР В.П.

 

Присутні народні депутати України: ВИСОЦЬКИЙ С.В., ЧЕРВАКОВА О.В., КОНДРАТЮК О.К., ОПАНАСЕНКО О.В., СОЧКА О.О., ОНУФРИК Б.С., ШВЕРК Г.А., СЕВРЮКОВ В.В., СТЕЦЕНКО Д.О.,  ПАВЛЕНКО Ю.О.,  БЕНДЮЖЕНКО Ф.В., АБДУЛЛІН О.Р.

 

На засідання запрошені: Купрій Віталій Миколайович – народний депутат України; Наливайко Олег Ігорович – Голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України; Артеменко Юрій Анатолійович – Голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення; Фещук Уляна Юріївна – заступник Голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення; Коваль Валентин Юрійович - член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення; Рибачук Юрій Анатолійович – заступник міністра культури України; Біденко Артем Ігорович – Державний секретар Міністерства інформаційної політики України; Гелетей Валерій Вікторович – Начальник управління Державної охорони України;  Грабовський Сергій Вікторович – майор юстиції, консультант експерт з правових питань Служби юридичного забезпечення; Корсун Володимир Іванович – генеральний директор Державного підприємства «Український державний центр радіочастот»; Никоненко Родіон – член Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України; Гребенюк Інна – член Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України; Ткач Михайло – журналіст програми «Схеми: корупція в деталях»; Мієнко В’ячеслав Костянтинович – заступник генерального директора ТОВ «Телерадіокомпанія «Студія 1+1»; Остапа Світлана Віталіївна – інтернет-видання ГО «Детектор медіа»; Розкладай Ігор Євгенович – юрист Громадської організації «Інститут Медіа Права»; Сьомкін Сергій – виконавчий директор «Індустріального телевізійного комітету».

 

Присутні: керівник секретаріату комітету М.Козлов, заступник керівника секретаріату комітету Ф.Гриценко, головні консультанти секретаріату комітету Л.Блищик, Я.Глиняна, П.Селецький, М.Андріуца, С.Самойленко.

 

Ведеться стенограма та аудіозапис засідання.

 

 

ПОРЯДОК  ДЕННИЙ      

 

1. Про підготовлений до другого читання проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо тимчасових дозволів на мовлення в зоні проведення антитерористичної операції та прикордонних районах України, реєстр. № 6565.

2. Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо удосконалення механізмів забезпечення прозорості власності аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації (реєстр. № 6762 від 18.07.2017р., внесений народними депутатами України М.Княжицьким, О.Сочкою, О.Бригинцем, В.Денисенком).

3. Про підготовлений до другого читання проект Закону про внесення змін до Закону України «Про рекламу» (щодо використання окремих елементів благоустрою та контактної мережі при здійсненні рекламної діяльності), реєстр. № 3454.          

4. Проект Закону про меценатство у фізичній культурі і спорті (реєстр. № 6770 від 19.07.2017р., внесений народними депутатами України Т.Ричковою, А.Павелком та ін.).

5. Проект Закону про меценатство у сфері фізичної культури та спорту (реєстр. № 6770-1 від 01.08.2017р., внесений народним депутатом України Ю.Березою).

6. Різне.

6.1. Про результати поїздки членів Комітету до Одеси та Одеської області.

         6.2. Про розгляд пропозицій до проекту бюджету на 2018 рік щодо фінансування розвитку інформаційної сфери.

6.3. Про участь у Франкфуртському книжковому ярмарку.

 

         В.Сюмар наголосила, що першим розглядатиметься питання про інцидент, який стався між знімальною групою програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший») та співробітниками Управління державної охорони в ніч на 16 вересня біля одного з ресторанних комплексів під Києвом.

         Вона також додала, що проект Закону про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо удосконалення механізмів забезпечення прозорості власності аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації (реєстр. № 6762 від 18.07.2017р., внесений народними депутатами України М.Княжицьким, О.Сочкою, О.Бригинцем, В.Денисенком) переносимо на інше засідання Комітету.

 

          Порядок денний із змінами затверджено одноголосно.

 

 

 

         Слухали: 1. Слухали інформацію голови Комітету В.Сюмар про інцидент, який стався між знімальною групою програми «Схеми: корупція в деталях» та співробітниками Управління державної охорони.

 

     Виступили: ОНУФРИК Б.С., АБДУЛЛІН О.Р., ПАВЛЕНКО Ю.О.,   ЧЕРВАКОВА О.В., БЕНДЮЖЕНКО Ф.В., ВИСОЦЬКИЙ С.В., ОПАНАСЕНКО О.О., ГЕЛЕТЕЙ В.В., ТКАЧ М.

 

В.Сюмар зазначила, що йдеться про конфлікт між представниками Управління державної охорони України та знімальною групою програми «Схеми» Радіо Свобода. Як видно з оприлюдненого раніше в мережі Інтернет відео, службовці УДО, котрі здійснювали безпекові заходи в безпосередній близькості від місця проведення приватної вечірки з участю перших осіб держави, застосували щодо телевізійників силу.

Про те, як це відбувалося, присутнім на засіданні розповів журналіст програми «Схеми» Михайло Ткач, який разом з оператором здійснював зйомку на місці події і тим привернув до себе увагу працівників державної охорони.

Свій коментар надав також Начальник Управління державної охорони України Валерій Гелетей, котрий повідомив, зокрема, що розпочате ним по гарячих слідах розслідування інциденту перебуває у стадії завершення.

В обговоренні інциденту, що має ознаки перешкоджання професійній діяльності журналістів, брали участь народні депутати України Ольга Червакова, Сергій Висоцький, Юрій Павленко, Олександр Абдуллін, інші члени Комітету. У розмові, яка стосувалася насамперед юридичних підстав у діях учасників інциденту, неодноразово акцентувалося на необхідності неухильного дотримання основоположних засад свободи слова та забезпечення професійних прав журналістів. Парламентарії просили також уточнити окремі деталі подій вечора 15 вересня (йшлося про відрізок часу від 17-ї до 24-ї години).

В ході обговорення народні депутати висловили низку слушних побажань і пропозицій щодо налагодження конструктивного діалогу між силовими органами і журналістською спільнотою. Було наголошено як на потребі подальшого прискіпливого аналізу й удосконалення нормативно-інструктивної бази у сфері державної охорони, так і на необхідності проведенні різноманітних консультативних заходів, навчань і тренінгів щодо поведінки у подібних ситуаціях. Насамкінець Вікторія Сюмар зауважила, що це питання Комітет буде тримати на контролі.

 

 

         Народний депутат України Г.Шверк залишив засідання Комітету.

 

 

 

Слухали: 2. Слухали інформацію голови Комітету В.Сюмар про результати поїздки членів Комітету до Одеси та Одеської області.

 

     В.Сюмар повідомила, що 11-12 вересня ц.р. члени Комітету здійснили робочу поїздку до прикордонних районів Одеської області з метою перевірки виконання Рекомендацій Комітету щодо зміцнення інформаційної безпеки у регіоні.

         Вона запропонувала членам Комітету за підсумками робочої поїздки у прикордонні райони Одеської області затвердити відповідні Рекомендації та розіслати їх відповідним державним органам.     

 

Вирішили:

 

У рамках контрольних функцій, визначних пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України «Про комітети Верховної Ради України», народні депутати - члени Комітету 11 - 12 вересня ц.р. за участі уповноважених представників Міністерства інформаційної політики України, Концерну РРТ, Українського державного центру радіочастот здійснили робочу поїздку до прикордонних районів Одеської області з метою перевірки виконання Рекомендацій Комітету щодо зміцнення інформаційної безпеки у регіоні.

 Інформація, отримана на запити Комітету від Одеської обласної державної адміністрації, Концерну РРТ, УДЦР, безпосереднє відвідання об’єктів інформаційної інфраструктури у містах Білгород-Дністровську, Кілія, Роздільна, а також інформація, надана керівниками районних державних адміністрацій, представниками органів місцевого самоврядування, журналістами місцевих медіа під час робочих нарад у районних центрах, дають підстави констатувати, що стан інформаційної безпеки у прикордонних районах Одеської області є неприйнятним, таким що не відповідає викликам інформаційної війни, розв’язаної проти України Російською Федерацією, становить загрозу національній безпеці України.

Із 26 районів Одеської області три межують з Румунією, 11 – з самопроголошеною Придністровською Молдавською Республікою (далі – ПМР) та Молдовою. Потужні ретранслятори, встановлені у безпосередній близькості до кордону на території Румунії та у Кишиневі, Калаглії, Чимишлії та Резині охоплюють радіомовленням та цифровим сигналом ефірного наземного телевізійного мовлення значну території Одещини.

З ПМР на Одеську область здійснюється ефірне мовлення заборонених в Україні російських телеканалів «Первый канал», «Всемирная сеть», «РТР-Планета» та «РRIМЕ». Трансляція програм «Радіо Росія» та «Російське міжнародне радіо» з м. Грігоріополя охоплює практично весь південь України.

Водночас у прикордонних районах області, які межують з ПМР, практично відсутнє FM мовлення українських радіостанцій. 4 січня 2013 року в Одеській області було припинено роботу першої в Україні регіональної мережі цифрового телебачення, яка охоплювала сигналом 98 відсотків території області. Підставою для цього стало рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про анулювання цифрової ліцензії провайдера ТОВ «Українська цифрова телемережа» (далі -ТОВ УЦТМ) та перерозподіл цифрових частот на користь ТОВ «Зеонбуд».

Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр, який у 2009 році власним коштом побудував і запустив у роботу мережу цифрового телебачення у стандарті DVBT, змушений був вимкнути цифрові передавачі. Жителі прикордонних міст-райцентрів Кілія, Рені, Балта, Кодима Болград, Роздільна, селищ Тарутине, Миколаївка, Велика Михайлівка, Захарівка та більшості населених пунктів відповідних районів були позбавлені можливості дивитися українське телебачення. У зазначених районах покриття цифровим сигналом провайдера – монополіста ТОВ «Зеонбуд» є вкрай незадовільним. Прикордонні райони наразі живуть в інформаційному полі сусідніх держав. Значна значна частина населення дезінформована пропагандистськими ресурсами Кремля.

          

З огляду на необхідність невідкладних скоординованих дій для зміцнення інформаційної безпеки у регіоні центральних органів виконавчої влади, відповідальних за інформаційну сферу, Одеської обласної адміністрації та органів місцевого самоврядування, Комітет за наслідками робочої поїздки до Одеської області ухвалив рішення звернутися з рекомендаціями:

 

 

 

1. Міністерству інформаційної політики України

Розглянути питання щодо податкового режиму для ДП Концерн РРТ з метою забезпечення підприємства, відповідального за інформаційну безпеку, обіговими коштами для вирішення проблем відновлення інфраструктури на Донбасі та забезпечення мовлення у прикордонних регіонах України.

 2. Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення

Невідкладно завершити процедури ліцензування провайдера регіонального цифрового мультиплексу для Одеської області.

Провести конкурс регіональних та загальноукраїнських мовників на місця у регіональному мультиплексі Одеської області. Забезпечити пріоритет НСТУ.

Провести перевірку виконання провайдером цифрового телебачення ТОВ «Зеонбуд» ліцензійних вимог щодо якісного покриття цифровим сигналом 95 відсотків населених пунктів України та зобов’язати ТОВ «Зеонбуд» здійснити добудову своєї цифрової мережі для забезпечення ліцензійного покриття території України.

Розробити механізм заохочення провайдерів програмної послуги щодо розбудови кабельних мереж у селищах  прикордонних районів Одеської області.

Напрацювати компенсаційні механізми заохочення українських телерадіоорганізацій, що ведуть інформаційне мовлення, розширювати мережу передавачів у прикордонних населених пунктах Одеської області.

Спільно з УДЦР розглянути та вирішити                                                                           питання ресурсного (частотного) забезпечення мережі малопотужного ФМ-мовлення для прикордонних районів, зокрема, міст Білгород-Дністровський, Кілія, Роздільна та інших населених пунктів.

 Провести перевірки діяльності провайдерів кабельних мереж Одеси, (включаючи готелі) та області на предмет дотримання ними вимог українського законодавства щодо заборони ретрансляції телеканалів країни-агресора.

3. Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, Українському державному центру радіочастот, Концерну РРТ

Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, забезпечити проведення відповідних вимірів на території Одеської області з метою перевірки виконання вимог міжнародних угод щодо рівнів сигналів ефірного телебачення та радіо з боку Молдови та невизнаної ПМР на кордоні з Україною, та в разі необхідності вжити відповідних заходів міжнародного реагування.

Концерну РРТ (Одеська філія) у найкоротші терміни провести ревізію обладнання та налаштувати законсервовану регіональну цифрову телевізійну мережу з тим , щоб до кінця 2017 року розпочати повноцінне мовлення.

4.  Державному комітету телебачення і радіомовлення України:

Провести перевірку дотримання Одеською обласною, міськими та районними радами вимог Закону України  «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».

Розробити правові механізми блокування на території України сайтів, що здійснюють антиукраїнську пропаганду;

5. Одеській обласній державній адміністрації, Болградській Кілійській, Татарбунарській, Кодимській, Роздільнянській районним державним адміністраціям

Вжити заходів щодо забезпечення  бюджетним коштом  місцевих громад соціально вразливих верств населення цифровими декодерами для перегляду програм українського телебачення.

Організувати роз’яснювальну роботу серед населення прикордонних районів, поширити відповідні інструкції, в тому числі друковані, щодо налаштування ефірних та супутникових антен та пристроїв для якісного телевізійного та радіосигналу українських мовників.

 6. Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики:

 У грудні ц.р. у порядку контролю повернутися до питання інформаційної безпеки у прикордонних районах Одеської області.

 

Рішення прийнято одноголосно.

 

 

 

Слухали: 3. Слухали інформацію голови Комітету В.Сюмар про розгляд пропозицій до проекту бюджету на 2018 рік щодо фінансування розвитку інформаційної сфери.

 

         Виступили: АБДУЛЛІН О.Р., ОНУФРИК Б.С., ЧЕРВАКОВА О.В., СЕВРЮКОВ В.В., КОНДРАТЮК О.К., БІДЕНКО А.І., АРТЕМЕНКО Ю.А., ОСТАПА С.В., НАЛИВАЙКО І.О., ДАВИДЕНКО Р.

 

Парламентарі обговорили перспективи прийняття проекту бюджету на 2018 рік щодо фінансування розвитку інформаційної сфери. Зокрема йшлось про недофінансування Суспільного мовлення.

 

В.Сюмар наголосила, що Комітет має намір приділити належну увагу аналізу ефективності майбутнього використання державних асигнувань.

Вона запропонувала провести окреме «бюджетне» засідання, на якому розглянути всі профільні питання пов’язані з бюджетним фінансуванням на 2018 рік. На це засідання запросити керівників Мультимедійної платформи іномовлення України та керівництво ПАТ Національної суспільної телерадіокомпанії України. Голова Комітету запропонувала членам правління НСТУ взяти участь у цьому засіданні та надати пропозиції щодо оптимізації працівників.

 Члени Комітету погодились провести бюджетну нараду на якій послухати пропозиції щодо фінансування та відповідні рекомендацій скерувати до  бюджетного Комітету.

        

 

Слухали: 4. Слухали інформацію секретаря Комітету О.Кондратюк про підготовлений до другого читання проект Закону про внесення змін до Закону України «Про рекламу» (щодо використання окремих елементів благоустрою та контактної мережі при здійсненні рекламної діяльності), реєстр. № 3454.          

 

 

          Виступили:  СЮМАР В.П., СЕВРЮКОВ В.В., ОПАНАСЕНКО О.В., ЧЕРВАКОВА О.В., КУПРІЙ В.М.

 

 

         Вирішили:

 

1. Поправку першу народного депутата України Р.Сольвара  відхилити;

Рішення прийнято одноголосно

 

поправку другу народного депутата України Р.Сольвара – відхилити;

Рішення прийнято одноголосно

 

поправку третю народного депутата України Р.Сольвара  відхилити;

Рішення прийнято одноголосно

 

поправку четверту народних депутатів України Р.Семенухи, О.Опанасенка   відхилити;

 

Голосували:   “за” – 8

                        “проти” – 0

                        “утримались” - 4

 

      Рішення прийнято.

 

поправку п’яту народних депутатів України О.Кондратюк, О.Червакової   відхилити;

Рішення прийнято одноголосно

 

 

2. Рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект у другому читанні та в цілому.

 

 

Голосували:   “за” – 11

                        “проти” – 0

                        “утримались” - 1

 

      Рішення прийнято.

 

 

Слухали: 5. Слухали інформацію секретаря Комітету  О.Кондратюк про проект Закону про меценатство у фізичній культурі і спорті (реєстр. № 6770 від 19.07.2017р., внесений народними депутатами України Т.Ричковою, А.Павелком та ін.).

 

     Виступили:  СЮМАР В.П., ПАВЛЕНКО Ю.О.

 

Вирішили:

 

Розглянувши проект Закону про меценатство у фізичній культурі і спорті (реєстр. № 6770 від 19.07.2017р., внесений народними депутатами України Т.Ричковою, А.Павелком, М.Саврасовим та інш.), Комітету вирішили:

 

запропонувати Комітету з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читання законопроект відправити авторам законодавчої ініціативи на доопрацювання.

 

Рішення прийнято одноголосно.

 

Слухали: 6. Слухали інформацію секретаря Комітету  О.Кондратюк про проект Закону про меценатство у сфері фізичної культури та спорту (реєстр. № 6770-1 від 01.08.2017р., внесений народним депутатом України Ю.Березою).

 

     Виступили:  СЮМАР В.П., ПАВЛЕНКО Ю.О.

 

Вирішили:

 

Розглянувши проект Закону про меценатство у сфері фізичній культурі і спорті (реєстр. № 6770-1 від 01.08.2017р., внесений народним депутатом України Ю.Березою), Комітету вирішили:

 

запропонувати Комітету з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду у першому читання законопроект прийняти за основу.

 

Рішення прийнято одноголосно.

 

 

Народний депутат України С.Висоцький залишив засідання Комітету.

 

 

Слухали: 7. Слухали інформацію Голови Комітету В.Сюмар про підготовлений до другого читання проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо тимчасових дозволів на мовлення в зоні проведення антитерористичної операції та прикордонних районах України, реєстр. № 6565.

 

          Виступили:  ЧЕРВАКОВА О.В., ОПАНАСЕНКО О.В., КОНДРАТЮК О.К., АБДУЛЛІН О.Р., ОНУФРИК Б.С., ПАВЛЕНКО Ю.А., СЕВРЮКОВ В.В., БЕНДЮЖЕНКО Ф.В., СТЕЦЕНКО Д.О., СОЧКА О.О., КОРСУН В.І., АРТЕМЕНКО Ю.А., ФЕЩУК У.Ю.

 

         Вирішили:

 

1. Поправку першу народного депутата України О.Данченка  відхилити;

 Голосували:   “за” – 10

                        “проти” – 0

                        “утримались” - 1

 

                        Рішення прийнято.

 

поправку другу народного депутата України Р.Семенухи – відхилити;

 

Голосували:   “за” – 10

                        “проти” – 0

                        “утримались” - 1

 

                          Рішення прийнято.

 

поправку третю народного депутата України О.Данченка  врахувати;

                      Рішення прийнято одноголосно.

 

 поправку четверту народного депутата України Р.Семенухи,   врахувати;

                       Рішення прийнято одноголосно.

 

 поправку п’яту народного депутата України О.Данченка   врахувати;

                        Рішення прийнято одноголосно.

 

поправку шосту народного депутата України Р.Семенухи  врахувати;

                      Рішення прийнято одноголосно.

 

 поправку сьому народного депутата України В.Сюмар,   врахувати;

                       Рішення прийнято одноголосно.

 

 поправку восьму народного депутата України Р.Сольвара   врахувати частково;

                        Рішення прийнято одноголосно.

 

поправку дев’яту народного депутата України Р.Семенухи  врахувати частково;

                      Рішення прийнято одноголосно.

 

 поправку десяту народного депутата України О.Данченка,   врахувати;

                       Рішення прийнято одноголосно.

 

 поправку одинадцяту народного депутата України О.Данченка   відхилити;

                        Рішення прийнято одноголосно.

 

поправку дванадцяту народного депутата України О.Данченка  відхилити;

                      Рішення прийнято одноголосно.

 

 поправку тринадцяту народного депутата України В.Сюмар,   врахувати частково;

                       Рішення прийнято одноголосно.

 

 поправку чотирнадцяту народного депутата України Ю.Павленка   врахувати частково;

                        Рішення прийнято одноголосно.

 

поправку п’ятнадцяту народного депутата України В.Севрюкова  врахувати частково;

                      Рішення прийнято одноголосно.

 

 поправку шістнадцяту народного депутата України Р.Семенухи,   відхилити;

                       Рішення прийнято одноголосно.

 

 поправку сімнадцяту народного депутата України Р.Семенухи   врахувати частково;

                        Рішення прийнято одноголосно.

 

поправку вісімнадцяту народного депутата України Р.Семенухи  відхилити;

                      Рішення прийнято одноголосно.

 

 поправку дев’ятнадцяту народного депутата України Р.Семенухи,   врахувати частково;

                       Рішення прийнято одноголосно.

 

 поправку двадцяту народного депутата України Р.Семенухи   врахувати частково;

                        Рішення прийнято одноголосно.

 

поправку двадцять першу народного депутата України Р.Семенухи  врахувати;

                      Рішення прийнято одноголосно.

 

 поправку двадцять другу народного депутата України Р.Семенухи,   врахувати частково;

                       Рішення прийнято одноголосно.

 

2. Рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект у другому читанні та в цілому.

 

                Рішення прийнято одноголосно.

 

 

 

Різне.

 

 

Насамкінець народні депутати України – члени Комітету заслухали питання «Про участь у Франкфуртському книжковому ярмарку».

 Повідомлену заступником Міністра культури України Юрієм Рибачуком інформацію щодо цього важливого міжнародного форуму, у якому Україна цього року братиме участь в оновленому форматі, взято до відома.

 

 

 

Стенограма засідання Комітету додається.

 

        

 

 

 

 

Голова Комітету                                              Вікторія СЮМАР

 

        

 

 

 

 

 

Секретар Комітету                                          Олена КОНДРАТЮК