Протокол № 57 від 16.11.2016
16 листопада 2016, 15:46
Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики
57
16 листопада 16
Головує: Голова Комітету СЮМАР В.П.
Присутні народні депутати України: ЧЕРВАКОВА О.В. СОЧКА О.О., ПАВЛЕНКО Ю.О., ОПАНАСЕНКО О.В., ОНУФРИК Б.С., СТЕЦЕНКО Д.О.
Відсутні народні депутати України: КОНДРАТЮК О.К., АБДУЛЛІН О.Р., ВИСОЦЬКИЙ С.В.
На засідання запрошені: Шверк Григорій Аронович – народний депутат України; Севрюков Владислав Володимирович – народний депутат України; Данілін Владислав Юрійович – народний депутат України; Кириленко В’ячеслав Анатолійович – Віце-прем’єр-міністр з гуманітарних питань; Стець Юрій Ярославович – Міністр інформаційної політики України; Червак Богдан Остапович – перший заступник Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України; Герасим’юк Ольга Володимирівна – перший заступник Голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення; Фещук Уляна Юріївна – заступник Голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення; Костинський Сергій Анатолійович – член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення України; Кармелюк Ірина Миколаївна – керівник Прес-служби Верховної Ради України; Романюк Оксана Миколаївна – виконавчий директор Громадської організації «Інститут масової інформації»; Крисовецький Олександр – представник видавництва «Фоліо»; Шуклінов Петро – керівник блоку новин Інформаційного сайту «ЛІГА Бізнес Інформ»; Гріцак Костянтин Іванович – директор Асоціації «Телекомунікаційна палата України»; Головенко Роман Богданович - керівник правових проектів ГО «Інститут масової інформації»; Большакова Ольга Юріївна – голова правління Громадської організації «Східно-Європейський інститут права»; Коваль Ігор Валентинович – директор Асоціації «Індустріальний Телевізійний Комітет»; Котюжинська Тетяна Григорівна – Президент асоціації медіа-юристів.
Присутні: завідувач секретаріату комітету М.Козлов, заступник завідувача секретаріату комітету Ф.Гриценко; головні консультанти секретаріату комітету Л.Блищик, Я.Глиняна, М.Андріуца, П.Селецький, С.Самойленко.
ПОРЯДОК ДЕННИЙ
1. Про підготовлений до другого читання проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо обмеження доступу на український ринок іноземної друкованої продукції антиукраїнського змісту (реєстр. № 5114).
2. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони підвищення гучності звуку реклами під час трансляції програм або передач по телебаченню і радіо (реєстр. № 5287 від 19.10.2016р., внесений народними депутатами України Р.Сольваром, Р.Мацолою, Б.Розенблатом).
3. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення відкритості та удосконалення функціонування Державного реєстру виборців (реєстр. № 5310 від 26.10.2016р., внесений народними депутатами України В.Сташуком, Я.Маркевичем та інш.).
4. Різне.
В.Сюмар зазначила, що на прохання О.Кондратюк проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони підвищення гучності звуку реклами під час трансляції програм або передач по телебаченню і радіо (реєстр. № 5287 від 19.10.2016р., внесений народними депутатами України Р.Сольваром, Р.Мацолою, Б.Розенблатом) переноситься на наступне засідання Комітету.
В.Сюмар наголосила, що мала розмову з авторами проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення відкритості та удосконалення функціонування Державного реєстру виборців (реєстр. № 5310 від 26.10.2016р., внесений народними депутатами України В.Сташуком, Я.Маркевичем та інш.). Вона додала, що автори попросили зараз не розглядати цей законопроект оскільки він буде відкликаний.
В.Сюмар повідомила, що до Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики звернулась партія ВО «Батьківщина» з приводу проведення брудної інформаційної кампанії проти ВО «Батьківщини» та її лідера Юлії Тимошенко. В.Сюмар запропонувала у різному розглянути це питання.
О.Червакова попросила заслухати питання щодо реформування друкованих засобів масової інформації Київської обласної ради «Час Київщини» та Бучанської міської ради «Бучанські новини».
Порядок денний зі змінами затверджено одноголосно.
Слухали:1. Слухали інформацію Голови Комітету В.Сюмар про підготовлений до другого читання проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо обмеження доступу на український ринок іноземної друкованої продукції антиукраїнського змісту (реєстр. № 5114).
Виступили: ЧЕРВАКОВА О.В., ОПАНАСЕНКО О.В., ПАВЛЕНКО Ю.О., ОНУФРИК Б.Р., СОЧКА О.О., ШВЕРК Г.А., СЕВРЮКОВ В.В., КИРИЛЕНКО В.А., ЧЕРВАК Б.О., КРИСОВЕЦЬКИЙ О.
1. Поправку першу народного депутата України В.Сюмар – врахувати;
Рішення прийнято одноголосно
поправку другу народного депутата України Ю.Левченка – відхилити
Рішення прийнято одноголосно.
поправку третю народного депутата України В.Сюмар – врахувати;
Рішення прийнято одноголосно.
поправку четверту народного депутата України В.Сюмар – врахувати;
Рішення прийнято одноголосно.
поправку п’яту народного депутата України В.Сюмар – врахувати;
Рішення прийнято одноголосно.
поправку шосту народного депутата України Р.Семенухи – відхилити;
Рішення прийнято одноголосно
поправку сьому народного депутата України Р.Семенухи – відхилити;
Рішення прийнято одноголосно
поправку восьму народного депутата України Р.Семенухи – відхилити;
Рішення прийнято одноголосно
поправку дев’яту народного депутата України Р.Семенухи – відхилити;
Рішення прийнято одноголосно
поправку десяту народного депутата України Р.Семенухи – врахувати частково;
Рішення прийнято одноголосно.
поправку одинадцяту народного депутата України Р.Семенухи – врахувати;
Рішення прийнято одноголосно
поправку дванадцяту народного депутата України В.Сюмар – врахувати;
Рішення прийнято одноголосно
поправку тринадцяту народного депутата України Ю.Левченка – відхилити;
Рішення прийнято одноголосно.
поправку чотирнадцяту народного депутата України В.Сюмар – врахувати;
Рішення прийнято одноголосно.
поправку п’ятнадцяту народного депутата України Р.Семенухи – врахувати;
Рішення прийнято одноголосно.
поправку шістнадцяту народного депутата України Р.Семенухи – відхилити;
Рішення прийнято одноголосно
поправку сімнадцяту народного депутата України Р.Семенухи – відхилити;
Рішення прийнято одноголосно
поправку вісімнадцяту народного депутата України Р.Семенухи – відхилити;
Рішення прийнято одноголосно
2. Рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект у другому читанні та в цілому.
Рішення прийнято одноголосно.
Різне.
В.Сюмар зазначила, що є звернення Політичної партії ВО «Батьківщина» до Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики, Національної спілки журналістів України, Незалежної медіа-профспілки України, Української асоціації видавців періодичної преси, Української асоціації зі зв’язків з громадськістю, Міжнародної неурядових організацій «Репортери без кордонів» та «Тransparency International» щодо проведення брудної інформаційної кампанії проти ВО «Батьківщина» та її лідера Юлії Тимошенко.
Розпочинаючи обговорення, голова Комітету Вікторія Сюмар наголосила на тому, що замовні матеріали (так звана «джинса») є небезпечним явищем в інформаційному просторі України, серйозним викликом свободі слова. Це потребує адекватної реакції від учасників ринку, громадськості і влади. Йдеться про вироблення ефективної системи саморегуляції в медійному середовищі, запровадження освітніх програм з медіа-грамотності в школах, тощо.
На переконання Вікторії Сюмар, в інформаційному законодавстві варто назвати речі своїми іменами, дати визначення «замовного матеріалу» («джинси»), що стане важливим чинником у боротьбі із цим ганебним явищем. Поняття замовних матеріалів, а також важелі боротьби з ними, наголосила в процесі обговорення Голова Комітету, мають бути визначені на законодавчому рівні,
Крім членів Комітету в дискусії взяли участь Міністр інформаційної політики Юрій Стець, перший заступник голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк, керівник блоку новин Інформаційного сайту «ЛІГА Бізнес Інформ» Петро Шуклінов, виконавчий директор ГО «Інститут масової інформації» Оксана Романюк, голова Асоціації медіа-юристів Тетяна Котюжинська, керівник Прес-служби Верховної Ради України Ірина Кармелюк.
Після обговорення члени Комітету вирішили:
Спільно з громадськістю напрацювати рекомендації щодо протидії засиллю замовних матеріалів у засобах масової інформації.
Рішення прийнято одноголосно.
О.Червакова наголосила, що є звернення громадських активістів міста Бучі Київської області щодо використання коштів місцевої громади для фінансування комунальної газети «Бучанські новини» всупереч нормам Закону України «Про висвітлення діяльності органів влади та місцевого самоврядування в засобах масової інформації» та Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».
Вона зауважила, що Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики наголошує на тому, що засоби масової інформації мають бути незалежними і використовуватися виключно для інформування місцевих громад, об’єктивного і неупередженого висвітлення подій. Висвітленням діяльності органів місцевого самоврядування має бути оприлюднення офіційної інформації, проектів рішень органів місцевого самоврядування, прийнятих рішень та звітів посадових осіб про свою діяльність. ЗМІ не можуть використовуватися владою для ведення інформаційних війн «відбілювання» репутації посадових осіб в конфліктах з правоохоронними органами, маніпуляції свідомістю громадян, свідомої або умисної дискредитації правоохоронних органів.??
Комітет вирішив:??
1. Звернутися до Бучанської міської ради з вимогою надати інформацію стосовно стану виконання Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» газетою "Бучанські новини". А також - надати Рішення Бучанської міської ради, яким затверджено порядок висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування, надати інформацію про кошти, виділені на фінансування редакції комунальної газети «Бучанські новини» за період 2015-2016рр.
2. Звернутися до Державного комітету телебачення і радіомовлення України з наступними проханнями:?
- звернутися до Державної служби фінансового моніторингу України з метою перевірки правомірності виділення і використання коштів з місцевого бюджету в частині зазначеної проблеми;
- надати інформацію, чи було прийнято рішення трудовим колективом даного засобу масової інформації про роздержавлення, і як воно виконується.??
3. Звернутися до Національної спілки журналістів України та Національної асоціації українських медіа з проханням здійснити громадський моніторинг щодо збалансованості висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування міста Буча комунальної газети «Бучанські новини».??
Рішення прийнято одноголосно.
О.Червакова повідомила, що Київська обласна рада перешкоджає реформуванню редакції комунальної газети «Час Київщини».
Вона наголосила, що відповідно до Закону України «Про реформування державних та комунальних друкованих засобів масової інформації», що вступив в дію 01.01.2016 року, трудовий колектив комунального підприємства «Поліфаст», яке, відповідно до Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», виконує функції редакції і видає газету «Час Київщини», 12 лютого 2016 року прийняв рішення про участь у першому етапі реформування.
У червні 2016 року Київської облрадою було неправомірно внесено зміни до Статуту підприємства "Поліфаст", звільнено керівника газети. Ці рішення наразі оскаржуються керівником і членами трудового колективу у судовому порядку через порушення їхніх прав на реформування газети та її редакції.??
Київською обласною радою затверджено перелік комунальних приміщень на приватизацію, до якого внесено приміщення комунального підприємства «Поліфаст» за адресою м. Фастів, вул. Соборна, 40 та «Друкар» за адресою Київ, вул. Симона Петлюри, 16/108. Також, до цього списку внесено і приміщення на вул. Хрещатик, 6 загальною площею понад 3300 кв. м (там розташовується обласне радіо).??
Доповідачка зазначила, що Комітет звертає увагу на неправомірність таких дій, оскільки до завершення процесу реформування відповідних друкованих засобів масової інформації "органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування, що є засновниками (співзасновниками) редакцій, забороняється проводити операції, наслідком яких може стати відчуження майна редакцій, зокрема його продаж, обмін та застава, встановлення іпотеки, безоплатна передача та реалізація для погашення заборгованості, передача в оренду, внесення його до статутних (складених) капіталів суб’єктів господарювання, передача в управління та проведення операцій з борговими вимогами і зобов’язаннями (факторинг)." - стаття 5 Закону України "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації".??
Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики вбачає в даних діях ознаки перешкоджання Київською обласною радою реформуванню редакції комунальної газети «Час Київщини» та засуджує подібні спроби саботажу.??
Враховуючи викладене, Комітет вирішив:?
?
1. Звернутися до правоохоронних органів щодо порушення прав членів трудового колективу комунальної газети «Час Київщини» на реформування з боку Київської обласної ради.??
2. Звернутися до голови Київської обласної ради, лідерів фракцій і профільної комісії Київської обласної ради (повторно) щодо скасування рішень, що порушують Закон України, а саме про приватизацію зазначених об'єктів.??
3. Направити матеріали для належного реагування до Генеральної прокуратури України, Нацполіції, Державного комітету телебачення і радіомовлення України.
Рішення прийнято одноголосно.
Стенограма засідання Комітету додається.
Голова Комітету Вікторія СЮМАР
Секретар Комітету Олена КОНДРАТЮК