Анонси подій

Перейти до розділу
14 березня 16:38
21 березня 2018 року відбудеться чергове засідання Комітету докладніше
15 березня 10:55
Комітет позитивно оцінив роботу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за 2017 рік  


докладніше
13 лютого 11:01
Голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Вікторія Сюмар провела особистий прийом громадян
докладніше
09 лютого 12:38
Нарада щодо розвитку друкованих ЗМІ докладніше
08 лютого 09:51
Комітет розглянув низку питань, які стосується як інформаційної сфери, так і соціальної політики, адміністративного законодавства, діяльності правоохоронних органів, національної безпеки і оборони докладніше
18 січня 12:51
Плани на наступну сесію і перші цьогорічні рішення: стан інформаційної сфери вимагає закріплення й поглиблення попередніх напрацювань докладніше
20 грудня 17:17
На останньому засіданні цього року найбільше уваги приділено питанням розвитку дитячого телебачення, створення україномовних версій іноземних телеканалів, удосконалення висвітлення діяльності органів влади докладніше
13 грудня 10:46
Другий рік реформування друкованих засобів масової інформації докладніше
08 грудня 09:30
Прийнято Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо тимчасових дозволів на мовлення в зоні проведення антитерористичної операції та прикордонних районах України". докладніше
Надрукувати Збільшити зону перегляду

Протоколи засідань Комітету 2017 рік

13 квітня 2017, 09:42

Протокол № 67 від 13.04.2017

Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики

 

 

 

                                                                                                67

 

                                                                                          13        квітня            17    

 

 

                                                                  вул. М.Грушевського 5, кулуари,

                                                                        3-поверх

 

                                                                   о 12 год. 00 хв.

 

 

          Головує:   перший заступник Голови Комітету ЧЕРВАКОВА О.В.

 

          Присутні народні депутати України: СОЧКА О.О., ОНУФРИК Б.С., ПАВЛЕНКО Ю.О., ШВЕРК Г.А., СЕВРЮКОВ В.В., ОПАНАСЕНКО О.В., БЕНДЮЖЕНКО Ф.В., КОНДРАТЮК О.К., СТЕЦЕНКО Д.О.,  АБДУЛЛІН О.Р.

 

        Відсутні народні депутати України:  СЮМАР В.П.,  ВИСОЦЬКИЙ С.В.

 

 

Присутні: завідувач секретаріату комітету М.Козлов, головні консультанти секретаріату комітету Л.Блищик, М.Андріуца, С.Самойленко.

 

ПОРЯДОК  ДЕННИЙ                     

 

 1. Про Роз’яснення  Комітету щодо застосування окремих положень законодавства України стосовно права народного депутата України на безкоштовні виступи в ефірі ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» та його регіональних філіях.

2. Про затвердження дати виїзного засідання до Донецької області.

 

 

          Порядок денний затверджено одноголосно.

 

 

         Слухали: 1. Слухали інформацію першого заступника голови комітету О.Червакової про Роз’яснення Комітету щодо застосування окремих положень законодавства України стосовно права народного депутата України на безкоштовні виступи в ефірі ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» та його регіональних філіях.

 

            Виступили:  СЕВРЮКОВ В.В., КОНДРАТЮК О.К., ОНУФРИК Б.С., ПАВЛЕНКО Ю.О., ШВЕРК Г.А., АБДУЛЛІН О.Р., СОЧКА О.О.

 

В ході обговорення члени Комітету зазначили, що суперечності в положеннях Закону України «Про статус народного депутата України» та  Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» можна  врегулювати шляхом внесення змін до цих законів.

Це питання має стати предметом розгляду в парламентському експертному середовищі.

Наразі Комітет направив відповідне звернення для з’ясування позиції до Комітету з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради України.

 

Вирішили:

 

Після обговорення члени Комітету затвердили Рекомендації Комітету щодо застосування окремих положень законодавства України стосовно права народного депутата України на безкоштовні виступи в ефірі ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» та його регіональних філіях.

 

Роз’яснення

щодо застосування окремих положень законодавства України стосовно права народних депутатів України на безкоштовні виступи в ефірі ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України»

та його регіональних філіях

 

Комітет  на засіданні 13 квітня ц.р.(протокол № 67) розглянув звернення народних депутатів України щодо застосування окремих положень законодавства України стосовно права народного депутата України на безкоштовні виступи в ефірі ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (далі НСТУ) та його регіональних філіях.

         У відповідності до пункту 6 частини першої статті 13, частини першої статті 17, частини третьої статті 21 Закону України «Про комітети Верховної Ради України», а також Постанови Верховної Ради України «Про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради України восьмого скликання» Комітет зауважує наступне:

право  народних депутатів України на виступи у засобах масової інформації з питань, що відносяться безпосередньо до сфери виконання депутатських обов’язків, регулюють закони України «Про статус народного депутата України», «Про телебачення і радіомовлення», «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», інші законодавчі акти України.

Так, відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про статус народного депутата України» народний депутат наділений правом виступу з питань його депутатської діяльності не рідше одного разу на місяць у друкованих засобах масової інформації, у прямому ефірі на радіо або в режимі прямого ефіру (до 10 хвилин на місяць) та в прямому ефірі або в режимі прямого ефіру на телебаченні (до 20 хвилин на місяць), на радіо (до 10 хвилин на місяць) та телебаченні (до 20 хвилин на місяць) на каналах, засновником (співзасновником) яких виступають органи державної влади, організації або установи, що фінансуються повністю або частково за рахунок коштів державного бюджету. Така можливість надається народному депутату безкоштовно.

Цією можливістю народні депутати України активно користувалися до впровадження в Україні реформ у сфері регулювання діяльності засобів масової інформації. Як відомо, 17 квітня 2014 року вступив в дію Закон України № 1227-VII «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», який базується на  принципах та гарантіях незалежності суспільних мовників та їх редакційної свободи.

Нагадаємо, що зазначений закон було прийнято на виконання пункту 3 Плану заходів із виконання зобов’язань України, що випливають з її членства в Раді Європи. Цей документ передбачає створення умов для забезпечення плюралізму у висвітленні засобами масової інформації процесів та подій, що відбуваються в Україні та за її межами.

Питання незалежності та інституційної самостійності суспільного мовника як засадничі визначені і в Рекомендаціях № R (96) 10 Комітету міністрів Ради Європи «Про гарантії незалежності суспільного телерадіомовлення», які Україна, як член Ради Європи, має виконувати.

         З огляду на це, частина друга статті 18 Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» встановлює, що  «НСТУ не зобов’язана висвітлювати діяльність органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб». Відповідно до підпункту 1-1  Розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» згаданого Закону, закони та інші нормативно-правові акти України діють в частині, що не суперечить цьому Закону. Це положення стосується і законів України «Про статус народного депутата України» та «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації».

  Крім того, частина третя статті 3 Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» гласить, що «зобов’язання Суспільного телебачення і радіомовлення України щодо поширення повідомлень органів влади визначаються виключно цим Законом».

Водночас слід зауважити, що згідно зі статтями 4 та 5 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» телерадіоорганізації є незалежними у визначенні змісту програм та передач, тому ніхто не має права на втручання у редакційну політику телерадіоорганізацій. Не вмотивоване законодавством України втручання органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, громадських чи релігійних об’єднань, їх посадових осіб чи працівників, а також власників у сферу професійної діяльності телерадіоорганізацій не допускається.

Стандарти суспільного мовлення передбачають пропорційне висвітлення діяльності різних політичних сил. Зокрема пункт 1-1 статті 4 Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» визначає, що одним з основних завдань НСТУ є «забезпечення збалансованого і прозорого доступу суб’єктів суспільно-політичного життя до програм (передач) дискусійного формату, зокрема у вигляді дебатів». Зважаючи на цю норму, редакційна політика суспільного мовника має будуватися таким чином, щоб збалансовано висвітлювати діяльність всіх політичних сил та представників органів державної влади, які їх репрезентуютьЦе означає, що НСТУ, її регіональні філії повинні забезпечити відповідні формати, наприклад, дебати, круглі столи, тощо, які б дозволили збалансовано, в сенсі представництва, вести політичні дискурси на важливі для суспільства, а отже, для  виборців теми.

Вважаємо, що керівництво НСТУ має напрацювати власні рекомендації щодо того, в який спосіб забезпечуватиме пропорційність висвітлення діяльності політичних сил в інтересах громадян України. За дотриманням пропорційності представлення різних позицій та відповідних стандартів має стежити Наглядова рада, сформована з представників депутатських фракцій Верховної Ради та громадських об’єднань.

 Суперечності в положеннях Закону України «Про статус народного депутата України» та Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» можна врегулювати шляхом внесення змін до цих законів.

Порушене питання є актуальним та має стати предметом розгляду в парламентському експертному середовищі. Наразі Комітетом направлено відповідне звернення для з’ясування позиції Комітету з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради України.

 

 

         Рішення прийнято одноголосно.

 

 

Слухали: 2. Слухали інформацію члена Комітету Ю.Павленка про затвердження дати виїзного засідання до Донецької області.

 

     Виступили: СЕВРЮКОВ В.В., ЧЕРВАКОВА О.В., ШВЕРК Г.А., БЕНДЮЖЕНКО Ф.В., ОНУФРИК Б.С., ОПАНАСЕНКО О.В., КОНДРАТЮК О.К., АБДУЛЛІН О.Р.

 

Вирішили:

 

Після обговорення члени Комітету вирішили виїзне засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики у Донецькій області провести 12-14 червня 2017 року.

 

Голосували:  “за” – 9

                         проти – 1

                         утримались - 1

 

Рішення прийнято.

 

 

        

 

 

         Перший заступник

Голови Комітету                                              Ольга ЧЕРВАКОВА

 

        

 

 

 

Секретар Комітету                                          Олена КОНДРАТЮК